Across the big swamp

ЗА ВЕЛЬКУ МЛАКУ


Сьогодні лише можна уявити собi першого лемківського емiгранта, який не мав найменшого поняття про Noвий свiт, про долю, яка чекае його десь там за океаном, що його хтось пізніше жартівливо назвав «"вельком млаком"». Напевно першим емігрантом був лемко (був це Юрко Кашицький з Нової Веси, що емiгрував до США у 1871 р.- І.К.), який не йшов «"свiт на очi"» з цiкавостi побачити невідому екзотику, а людина, котра не мала свого мiсця в густозаселених Карпатах.
Не маючи іншого виходу, як лиш трапилася нагода емiгрувати, лемко брав на себе великий риск - жити, або ні. Прощався з родиною, рiдним гірським селом i з малим вузликом пінязи в кишені та великим мішком на плечах, віддавався до рук незнайомого агента, який з того моменту мав стати його тимчасовим опікуном. Через такi европейські порти, як Трiєст, Гамбург, Бремен вели морські шляхи до нью-йорської «"Касигарди"», а звідти до рiзних міст на сходi Америки. Можна собi уявити тодiшнього карпатського русина, який ніколи не бачив навіть малого озера, що стоїть на мізерній шифi в безмежних водах бурхливого океану. Що дiялося в його забобонній душi?
Про що думав лемко, який вперше побачив величезну палаючу домну чи глибоко пiд землею пенсильванські «"майни"» (шахти)? Тут у гуркотi сталевих потвор, в ритмiчному шумi гранітної опоки народилася лемківська емiгрантська пісня "Буд здрава, землице"», "Понад море"», "Мої мамця дома", "Добрі в Гамериці", "Як єм ишов з Гамерики" та ін. Лемки, фактично, не мали світової слави композиторів (щоправда Д. Бортнянський походив з лемківського роду, але вiн творив на далекій чужині тому його твори не мають нічого спільного з пісенною культурою лемків), письменників, поетiв такої величини, як Т. Шевченко, І. Франко. Але все ж зробили вiд себе для загальноукраїнської культури великий вклад, про що, маємо надію, не забуде вільна Україна. Лемківські емiгрантськi пісні, поезiя i проза народжувалися у понурий час безробіття, як вiдчуття власного безсилля перед могутнім чужинським елементом, що у всякий спосiб використовував лемка, щоби його коштом розбагатіти.

Previous Page. .Next PageIndex

Copyright ®1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Sunday, March 30, 1997
Most recent revision Saturday June 5th, 1999