ЛЕМКІВСЬКА СПІВАЧКА З АНГЕЛЬСЬКИМ ГОЛОСОМ

Юльку Дошну з Полян на Лемківщині я запам'ятав як маленьку дівчинку, що своїм чарівним голосочком до сліз зворушила багатотисячну публіку "Лемківської ватри" в Бортному. Потім вона довгі роки була модератором цього найвизначнішого фестивалю лемківської культури. Була солісткою хору "Лемковина" та виступала й з іншими колективами. Нині вона — мати шістьох дітей, однак з піснею не розлучилася ні на хвилину. На сцені "Лемківської ватри" та інших фестивалів вона співала з дитиною під серцем і з немовлям на руках. Кажуть, що і на пологовому ліжку, чекаючи нового поповнення сім'ї вона... співала.
На XVIII "Лемківській ватрі" у Ждині влітку 2000 року Юлія Дошна дала повний концерт. Вона майже годину, без музичного супроводу, співала лемківські пісні. Публіка ані трішечки не була втомлена монотонністю її співу, а навпаки, кожну пісню нагороджувала бурхливими оплесками. Подібний концерт вона дала і на 9-му фестивалі Од Русаля до Яна у Зиндранові. По суті, концерти Юлії Дошни були своєрідною презентацією її першого компактного диску (СD) Там на Лемківщині, виданої Карпатським товариством (Тоwarzstwo Karpackie) у Варшаві.
Перше "СD" Юлії Дошни містить 19 лемківських народних пісень ліричного характеру у двоголосному виконанні. Слід підкреслити, що завдяки сучасній техніці обидва голоси співачка виконує сама, їй належить і вибір та упорядкування пісень. Співачка не користалася жодним репертуарним збірником, жодною публікацією, а на платівку дала те, що пройшло її серцем — пісні, які супроводжували її від раннього дитинства. Як доводять музикознавці, навіть у найвизначніших професіональних співаків половина їх успіху (а то й більше) залежить від музичного супроводу. Сьогодні важко уявити собі співака без оркестри, капели або власного інструменту. Більше того: співаки майже завжди аранжують свої пісні танцювальним супроводом та різними візуальними трюками, їх природний голос "фарбує" і зміцнює модерна техніка. Без мікрофону, міксерів і репродукторів найрізноманітніших калібрів вони є безпорадними.
У Юлії Дошни нічого подібного немає. Вона співає так як колись співали її предки в полі, на пасовиську, за домашньою роботою, при плеканні чи колисанні дітей, а у святкові дні — в церкві. Наші предки ні церковні, ні світські пісні (веснянки, гаївки, балади, пісні ліричні, пастуші, жниварські, собіткові, колискові) ніколи не виконували в супроводі музичних інструментів. Музика в їх побуті мала іншу функцію: вона супроводжувала танець. То лише сучасна молодь не вміє заспівати пісню без музики.
Для Юлії Дошни єдиним інструментом є її голос. А орудує вона цим інструментом знамените, її звуковий альбом відкривається авторською піснею Там на Лемковині — про рідне село Поляни. Далі йдуть ліричні пісні про кохання про заміжнє життя, балада, веснянка та інші пісні. Згідно з фолкльорною традицією співачка не притримується суто "лемківських" пісень, а свій репертуар поповнює піснями з інших регіонів, часто пристосовуючи їх до місцевого середовища. Наприклад, пісня "Ой у саду ружа посаджена" перевзята з репертуару Закарпатського народного хору, балада про дівчину-покритку "Там на горі" та лірична пісня про шість загадок "А там долом, під калиною" мають загальноукраїнський характер. Майже всі пісні диску широко розповсюджені і на Пряшівщині. Заключна пісня "Там в горах Карпатах" є теж переробкою гуцульського романсу, що аж ніяк не зменшує художньої вартости пісні.
До компактного диску з піснями Юлії Дошни "Там на Лемковині" долучено 14-сторінкову брошуру такої ж назви, в якій азбукою надруковано повні тексти всіх 19 пісень зі збереженням діялектних ознак лемківської говірки. На титульному листі — замість біографічної довідки про співачку — сказано польською мовою:

З тих пісень
приходить до Тебе
Зеленоокий Ангел.
З пальцем на вустах він заводить Тебе
у Твій внутрішній світ і змушує
бути уважним.
Поцілунком відкриває
Твої очі
через мить вписується в стіну
і стає вітражем.

Той Ангел, то - Юлія.

В кінці брошурки подано короткий нарис Тадеуша А. Ольшанського "Лемки" (польською та англійською мовами). Нарис написано щиро, навіть пристрасно, автор не обмийнув ні трагедії лемків у післявоєнний період, ні їх розбиття на дві ідейно-політичні групи в сучасності. Правда, їх генеза і рання історія потрактована у смислі тенденційної польської історіографії. На думку Т. Ольшанського, лемки як група сформувалися в 16-18 віках унаслідок змішання елементу польського, волоського (румунсько-молдавського — М. М.) / руського (с. 10). Далі автор пише: Лемки, які давніше самі визначили себе як русини або руснаки, є автохтонами Низького Бескиду, їх предки, хоч належали до різних національностей, були тут першими поселенцями і немає іншої території, яка була б вітчизною лемків.
Як же так? — запитає здивований читач. Якщо русини-лемки є автохтонним населенням Низького Бескиду, то як же вони потрапили сюди в 16-18 століттях? Невже ж із землі виросли або з неба впали? Автор і на це питання дає відповідь. Русини-лемки ніби прибули в Бескиди... з Балкану. З ними, мовляв, найбільш споріднені романомовні балканські люди, наприклад арумуни та каракачани. А як бути з русинами-лемками на території Словаччини, які досі мешкають у понад 250 селах вздовж словацько-польського державного кордону? Вони теж є трьохетнічним гібридом? Тут щось не те! Наука давно встановила, що предки русинів-лемків прибули у Бескиди з території нинішньої України; їх мова є найзахіднішою говіркою української мови. Отже лемки не є безбатченками. В них є своя давня вітчизна. Нею є колишня Русь — нинішня Україна.
Друга стаття (подана теж польською та англійською мовами) — це рекляма багатогранної діяльности Карпатського товариства. Це Товариство зробило велику справу, видавши прекрасну платівку лемківського ангела — Юлії Дошни. Віримо, що за нею слідуватимуть і дільші подібні диски.
Микола Мушинка


"ЛЕМКІВЩИНА", Ч. З, ОСІНЬ 2001

Local Links:

Icon Return to Lemko Home Page


Document Information Document URL:http://lemko.org/art/doszna/index.html

Page prepared by Walter Maksimovich
E-mail: walter@lemko.org

Copyright © LV Productions, Ltd.
E-mail: webmaster@lemko.org


LV Productions
c/o Walter Maksimovich
3923 Washington Street,
Kensington MD 20895-3934

USA
© LV Productions  Originally Composed: December 11, 2001
Date last modified: