This is the original version of an article (KOI-8) which appeared in the September 28, 1997 issue of the Ukrainian language Warsaw newspaper "Nasze Slowo", Lemko "Vatra" in Canada, August 2nd - 4th, 1997. Translated by Walter Maksimovich.
Лемківська ватра в Канаді


Об'єднання Лемків Канади є власником 9-акрової ділянки на околиці Торонто. На цій ділянці є будинок, побудовано літню сцену. Місце це носить назву оселя «Лемківщина». Окрім оселі є й приватні ділянки членів Об'єднання Лемків Канади. Усі власники творять корпорацію. Своїм краєвидом терен нагадує рідні Карпати. Є тут річка і озеро, тулиться ліс на горбочку і в долинах, а восени можна назбирати грибів - маслюків або опеньок.
Саме тут ОЛК організовує ватри. Від 2 до 4 серпня цього року було проведено чергову, XII лемківську ватру, котру присвячено 50-літтю ганебної акції «Вісла» і 36-ій річниці Об'єднання Лемків Канади.
Від самого ранку в суботу почали заїжджатись ватряни. Погода чудова і всі розкладають шатра на наметовому полі, інші ідуть купатися в басейні. Більшість зустрічалася зі знайомими, котрих власне тільки тут можна раз у році зустрінути. На ватру приїхали мешканці Торонто, Гамільтону, Онтаріо та інших місцевостей, а також гості зі США, Польщі та України.
О годині шостій вечора започатковано ватру вечерею, приготовленою Степаном Баюсом з друзями. О годині 8-й почулися український та канадський гімни. Зі вступним словом виступив голова ОЛК Андрій Радко. Він сказав, що цьогорічна ватра пам'ятна тим, що відбувається у 50-ту річницю злочинної акції «Вісла», під час якої депортовано з рідних етнічних земель українців на так звані Землі Відзискані. Відтак виступив староста ватри, довголітній голова ОЛК Іван Оленич. Він як один з ініціаторів лемківської організації в Торонто у своїй доповіді на честь відкриття ватри на оселі «Лемківщина» послався на історію Об'єднання лемків Канади, а також говорив про горезвісну акцію «Вісла», сумні роковини якої обходимо. «Акція «Вісла» знищила на наших етнічних землях все українське, щоб затерти сліди нашої історії. Вітаю шановних гостей та усіх присутніх у лемківській оселі, на тому клаптику землі, що заступає нам рідну, нашу любу Лемківщину... За три тижні будемо святкувати шосту річницю самостійності Української держави, проголошеної 24 серпня 1991 р. Це важлива подія в житті українського народу, який боровся і поніс мільйони жертв у минулому за вільну Україну. Ватра для нас є традицією, завдяки якій зустрічаємось, гуртуємо лемківсько-українську громаду для праці на добро нашого народу, а передовсім для рідної Лемківщини».
Відтак побажав він усім доброї забави і відпочинку, а також щасливого повернення до своїх домів. Опісля запалив ватру. Потім розпочалась мистецька частина, в якій виступило тріо «Срібний передзвін». Імпрезу перервав дощ і присутні сховались під дахом, де спонтанно почалися співи. Непланований імпровізований концерт у супроводі акордеону тривав майже дві години. А потім під звуки оркестру «Мозаїка» почалася забава, яка тривала аж до ранку.
В неділю об 11-тій годині Службу Божу відслужив о. Петро Бабей з УГКЦ. Отож почалась панахида за всіх загиблих і помордованих під час акції «Вісла». Після обіду актори української драматичної групи «Заграва» з Торонто під керівництвом Йосипа Терлецького виступили з програмою, присвяченою акції «Вісла». Виступили ще Юліана Оленич, Микола Кривчун, Степан Лилак, Ярослав Мазур, тріо бандуристок «Срібний передзвін» у складі Ольги Носків, Ярослави Стасів, Марти Судак, а також родина Саламашків.
Після закінчення концерту учасники розійшлися по своїх наметах. Частина повернулася додому в неділю, а декотрі залишились, щоб ще трохи помилуватись чудовою природою далеко від міського шуму.

Іван Терефенко

bear


Local Links:

Icon Return to Lemko Home Page


Document Information Document URL: http://lemko.org/magura/watra/toronto/terefenko.html
E-mail: walter@lemko.org

Copyright © 1999 LV Productions
E-mail: webmaster@lemko.org

© LV Productions 
Originally Composed: November 6th, 1997
Date last modified: July 25th, 1999.