Лемківське Весілля/Lemko Wedding


"Краще/The Best"


Дует "Червоне та Чорне"/Duet "Chervone ta Chorne"


from ZhytomirI met Дует "Червоне та Чорне"/Duet "Chervone ta Chorne", i.e., Valentyna and Yaroslav Teply during their appearance at Vatra in Zdynia in July, 2002. Yaroslav told me that his main aim is to spread popularity of lemko songs to areas outside of western Ukraine (they live in Zhytomir, Ukraine) by performing throughout the Russsian Federation, eastern Russian speaking Ukraine and Belarus. He has sent me this, their first CD, in January 2003 and asks me if it's realistic to dream about ever performing on a tour of Canada and the United States?


Теплий Ярослав Васільовіч
вул. Велика Бердічівська 60/6
10002 м. Житомир
http://lemky.iatp.org.ua
E-mail: lemky@ukr.net
Fax: (+380412)229-716 (для "Червоне та чорне")
Теl. (+380412)341-237


20 років творчості родинного дуету "Червоне та чорне"


**
*
ДУШУ ПЕРЕПОВНЮЮТЬ почуття, коли чуєш українську народну пісню. В яку б місцину не поїхав нашої неньки-України, завжди переконуєшся, що кожен район, село — це скарбниця національного етносу.
Поєднавши його воєдино, ми маємо українську культуру, частинку її — народну пісенну творчість.
Дякуючи долі, мені пощастило познайомитись і співпрацювати з житомирським родинним дуетом "Червоне та чорне", який, в основі своєї творчості, пропагує пісенне надбання лемківської культури.
Вивчаючи творчість лемків-українців, я не раз запитував себе, а що ж це за таємнича етнографічна група людей, пісні яких співають на всіх континентах Землі, а історію якої або ховають, незрозуміле від кого, або забувають з нашою українською сором'язливістю.
Для тих, хто випадково не знає про українців-лемків, то розкажу, що з давніх-давен вони заселяли територію в центрі Європи, по обох схилах Карпатських Бескидів - від верхнього Сяну і Ціроки по верхній Попрад і Дунаєць та по західному Ужу. Багато бачила ця земля і біди і горя. Назва "лемки" вийшла від вживаного у лемківському мовному діалекті прислівника "лем" (іноді "лен"), що означає "тільки", "лише". Великі поселення лемків на Спиші, Сан-деччині згадуються в історичній літературі початку ХІУ століття. Чим жорстокішими були умови життя, тим більше українці-лемки тяжіли до національного самозбереження, до своєї культури. Своєрідною є лемківська пісенність в багатому суцвітті української народної творчості.
Відома українська письменниця-дослідниця творчості лемків Софія Гриця пише: "Лемківська пісня лаконічна у виразах, винахідлива у формі. Вона не відчула на собі потрясінь козацьких воєн, стихій неозорих степів, але вона по-своєму уславила любов українського народу до рідної землі. Лемківські пісні наскрізне пройняті жартівливими, фривольно-пародійними настроями, що навіяні артистичним світосприйняттям".
Коли вчитуєшся в тексти лемківських пісень, то розумієш, яку велич української душі вони в себе увібрали.
В сучасній Україні є ряд творчих колективів, які пропагують пісенну і традиційну творчість лемківської культури. Серед них творчий колектив житомирського родинного дуету Ярослава і Валентини Теплих під назвою "Червоне та чорне", До речі, Ярослав Теплий народився на Івано-Франківщині, дитинство промайнуло на Самбірщині.
Нелегка доля спіткала Ярослава. В 1974 році помирає його батько і він переїжджає до Житомира. Навчається в Житомирській школі № 36, згодом поступає в культурно-освітнє училище. Служить в Збройних Силах СРСР. Закінчує інститут культури. Одружившись з Валентиною, в лютому 1982 року дебютують на сцені, як родинний дует. Ярослав відомий на Україні та за ЇЇ межами як композитор і виконавець.
Дует "Червоне та чорне" - лауреат та учасник міжнародних фестивалів "Пісні тихого океану", XIII Міжнародного фестивалю української культури в Сопоті, Міжнародного фестивалю родинної творчості "Мелодія двох сердець" та різноманітних всесоюзних і регіональних фестивалів й конкурсів. Приємно знати, що наш земляк, талановитий композитор є автором відомих в Україні пісень, таких як "Чорнобильські Мадонни" (під цією назвою вийшов аудио-альбом з творами Я.Теплого), "Люби", "Танго любові", "Ук-раїно-нене", "Симфонія людських сердець". Ярослав Теплий керував на Далекому Сході громадською організацією - товариством "Україна". Делегат міжнародного конгресу українців у 1992 році.
На мій погляд, значною подією у культурному житті України стає вихід двох музичних аудиоальбомів родинного дуету Валентини та Ярослава Теплих "Лемківське весілля - І", "Лемківське весілля - 2" що побачать світ, дякучи відомій фірмі "МЕД" (м. Вінниця). Як сказав у розмові Ярослав Васильович: "Вихід збірки, на перший погляд, це звичайне явище, бо на таланти Україна не бідкається. Але непересічним явищем вихід цих альбомів робить інше - більше десяти років ми, незалежні українці, шукаємо за допомогою наших можновладців свою національну ідею, хочемо самовизначитися в нових для нас умовах, щоб не" втратити своєї самобутності, глибоко замислюємось над майбутнім Батьківщини та долею своїх дітей, духовності і моралі свого роду, родинних стосунків. А ми - родина Теплих, знайшли свою відповідь на те, що можна залишити в спадок своїм нащадкам. Тому вихід у світ цих альбомів важливий, напевне, не стільки з музичної точки зору, стільки з національної та духовної.
Люди старшого та середнього віку, співаючи традиційні пісні на святах, весіллях, хрестинах, в побуті підтримують стійкість народної пісенної творчості. І справжній автентичний народний спів, на мою думку, не втрачаючи самобутніх рис, може існувати тільки в етнічному природному середовищі...".
Родинний дует "Червоне та чорне" вибрав досить оптимальний, для нинішніх ринкових умов, варіант, щоб охопити найбільш широке коло слухачів, їхня виконавча інтерпретація носить доступний для слухача танцювальний характер і вабить оптимістичним тонусом.
"Лемківське весілля - 2" - це вже авторський альбом сина співучої Лемківщини, композитора Ярослава Теплого на вірші сучасних українських поетів Лілії Герасимчук, Анатолія Шмалюка та Романа Петронговського. Правда, в ньому вже відсутній лемківський діалект, тексти загальноукраїнського звучання, але з погляду поетики, музичного стилю мають багато спільного з лемківською народною піснею, бо музика на вірші авторів написана вихованцем лемківської культури і лемком за походженням.
Вчитайтесь в пісенні рядки Ярослава Теплого "Симфонія людських сердець", які він написав і дарує Вам:

Родинний дует "Червоне та чорне" буде щиро вдячний добром людям, меценатам та спонсорам, справжнім патріотам України, котрі не на словах можуть підтримати неоцінену перлину української культури - лемківську пісню, реалізацію творчих проектів по популяризації та розвитку лемківської культури.
Ваші конкретні пропозиції чекають за адресою:
Україна, 10002, м. Житомир, вул, В. Бердичівська, 60/6,

Тел.: (+380 412) 341-237;
тел./факс (+380 412) 229-716 ("Червоне та чорне");

Е-mail: red-black@inbox.ru
Відвідайте наш Web-сайт: http://lemky.iatp.org.ua

Не будьте байдужими! Залиште своїм нащадкам духовну
спадщину своїх батьків!Icon Return to Lemkos Home Page

Document Information

Document URL: http://lemko.org/lvpro/chervone.html


E-mail: walter@lemko.org

Copyright © LVProductions, Ltd.

Originally Composed: January 12th, 2003
Date last modified: November 10th, 2