(in Ukrainian)

"ЛЕМКІВСЬКА ВАТРА - 3"


ТРЕТІЙ КРАЙОВИЙ ФЕСТИВАЛЬ ЛЕМКІВСЬКОЇ КУЛЬТУРИ


м.Монастириськ, 9-10 червня 2001 року

Перші дві Крайові "ВАТРИ" проходили в с.Гутисько на Бережанщині. Третю - Колегія Товариств вирішили провести в м.Монастириську Тернопільської області. Тут переважно проживають переселенці з Лемківщини. Широко відомий народний лемківський хор "Яворина".Вже кілька років відкритий Музей лемківської культури. Активно діє районне товариство "Лемківщина".Ідея проведення фестивалю лемківської культури в Монастириську знайшла підтримку керівництва міста і району.
На новому місці зведено нову модерну сцену і лавки для глядачів. Будемо сподіватися - надовго. На сцені виділяється емблема фестивалю, що повторює заголовок газети "Дзвони Лемківщини", іностальгічне гасло "Цне мі ся за тобом, мій лемківський краю". До 1950 року тут був хутір Дубовиця, в якому осіли переселенці з Горлицького повіту. Згодом їх вдруге депортували до Монастириськ.
9 червня 2001 року о 12 год.30 хв. Урочисте відкриття Фестивалю розпочато Службою Божою на сцені. ЇЇ провели місцеві священники УГКЦ і УПЦ о. Декан Петро Савицький, о.мітрат Анатолій Дуда, о.Михайло Балацький. Богослужіння закінчилося освяченням самої сцени і Вітряного поля.
Сценічне дійство відкрили ведучі Фестивалю Надія Ворончій з Тернополя і Василь Шкимба з Калуша, які мовили до краян доброю лемківською говіркою. Представлення мистецьких колективів почалося з місцевого хору "Яворина". Сцену і майданчик перед нею поступово заповнили учасники концерту в народних строях, зустрінуті гарячими оплесками присутніх.
Відтак на сцену запрошуються гості фестивалю і члени Оргкомітету. Вступне слово виголосив голова Оргкомітету, Голова Тернопільського обласного Товариства "Лемківщина" Олександр Венгринович.
Крайовий фестиваль проводився в рамках заходів до 10-річчя Незалежності України. В його підготовці та проведенні брали участь обласне і районне керівництво, яких на святі представляли Василь Олійник - голова обласної ради, Валерій Сосніцький - голова райдержадміністрації, Борис Громосяк - міський голова.
Від імені лемківських громад також виступили Іван Щерба - відповідальний секретар Світової Федерації Українських Лемківських об єднань (Львів), микола Горбаль - голова Київського товариства "Лемківщина", Іван Миська- голова Тернопільського об єднання "Молода Лемківщина", Ярослав Швягла - голова Фундації Дослідження Лемківщини у Львові. Тепло зустріли краяни вітання по-лемківськи, яке виголосив Федір Гоч, директор музею-скансену в Зиндранові (Польша).
Повз сцену проїзждають три фіри з "переселенцями". На них люди поважного віку, а також святково вдягнені внуки і правнуки тих, хто був депортований з Бескидів у 1944-46 роках. Присутні вшанували хвилиною мовчання пам ять лемків, які не дожили до свята.Старший лемко з Монастириськ Михайло Кулик запалює ватру під звуки урочистої пісні "Гори наші".
У фестивалі взяли участь професійні тв аматорські мистецькі колективи, фольклорні гурти та окремі викоанвці Тернопільської, Івано-Франківської, Львівської, Полтавської областей, міста Києва.
Концертну програму розпочав місцевий народний хор "Яворина" (керівник Василь Барна). Паралельно проводилися конкурси на кращу лемківську бесіду та гумореску, знання історії Лемківщини, "Різання дров". Вони викликали жвавий інтерес у літніх глядачів. Молодь щиро забавлялася на конкурсі "Біг у мішках", "Банан", "Лимон".
На Вітряному полі можна було придбати газету "Дзвони Лемківщини", "Лемківські календарі", краєзнавчу літературу, памятні значки. В програму входило відвідання Музею лемківської культури в Монастириську.
Відповідальний секретар СФУЛО професор Іван Щерба в затінку дерев провів розширене засідання фундаторів фестивалю та активу товариств "Лемківщина".Були порушені питання про створення Всеукраїнського об єднання лемків і проведення Всеукраїнської "Ватри", про міжнародну конференцію "Етнічне відродження Лемківщини".
Погода сприяла побажанням лемків. Протягом двох днів стояла добра погода, лише у суботу ввечері падав дощ. Але молоді він не завадив танцювати на сцені до світанку.
Зустрінемося в Монастириську наступного червня!

Газета "Дзвони Лемківщини"
№3 (28) травень-червень 2001 року

Лариса Сорока/Ternopil.Document Information

Document URL: http://lemko.org/lemko/nenka/monastyrysk2001.html


E-mail: lemko vladek@lemko.orgCopyright © LV Productions Ltd.

Walter Maksimovich
3923 Washington Street
Kensington MD 20895-3934
USA

Originally Composed: November 15th, 2001
Date last modified: November 23, 2001