(in Ukrainian)

ПЕРША "ВАТРА" в УКРАЇНІ.
в селі Гутисько, Бережанського району. (1999 рік)Лемки, порозкидані долею по всьому світі, донедавна знали про три традиційні "ВАТРИ": в Ждині та Михалові (Польша) і Свднику (Словаччина). Нарешті лемки України дочекалися свого Першргр фестивалю рідної культури. Перший Крайовий фестиваль лемківської культури відбувся в Україні 5-6 червня 1999 року в Гутиськах- мальовничому куточку Бережанщини. До того вісім років поспіль відбувалися лише обласні фестивалі.
Чому Голови обласних товариств "Лемківщина" Ігор Дуда (Тернопіль), Степан Криницький (Івано-Франківськ) та Михайло Шпак (Львів) вибрали саме Гутисько? В серпні 1945 року на станцію Потутори Бережанського району прибули лемківські родини з сіл Болутянка і Вілька Сяніцького повіту. Прочекавши три місяці на житло, вирішили шукати самі пристановища, бо близилася зима. Чоловіки пішли по колії назад, оглядаючи місцевість. Зупинилися в Гутиськах, яке досі було незаселеним. Місцеві краєвиди нагадували рідні Бескиди. Відтоді Гутисько стало визначним центром лемківської різьби по дереву в Західній Україні.
Тут працювали родини майстрів-різьбярів - Бердалі, Бинчі,Долинські, Ілляші, Кищаки, Красівські, Одрехівські, Орисики, Стецяки, Сухорські, Шалайди. Їх твори експонувалися на виставках народного мистецтва і ремесел у Києві, Львові, Москві. Нині багато з них зберігаються в музеях України, а також у приватних колекціях за кордоном. Цікаво, що географічно село знаходиться на межі трьох областей - Тернопільської, Івано-Франківської, Львівської.
Погода сприяла святові в Гутиськах - стояла сонячна погода. "Ватра" зібрала до трьох тисяч краян. Іхали автобусами, поїздом, приватними автами, йшли пішки. Серед гостей були голови Бережанської райадміністрації і райради Іван Синишин і Роман Висоцький, міський голова Калуша Степан Різник.
Відкрили фестиваль сільський голова Михайло Березіцький та голова оргкомітету Ігор Дуда з Тернополя.Запалили ватру старійший лемко Михайло Ілляш та наймолочша лемкиня Оленка Троян. Поблагословили учасників та гостей фестивалю священники обох конфесій. Художню частину "Ватри" розпочали господарі - місцевий фольклорний ансамбль під орудою Надії Троян.
В концерті взяли участь біля 40 колективів та окремих виконавців. Прикарпаття представляли хори та ансамблі з Івано-Франківська, Калуша, Долини, Надвірної, Бурштина, Ходорова. Зі Львова була хорова капела "ЛЕМКОВИНА", духовна оркестра із Самбора, фольклорні ансамблі із Самбора.Із запалом до свята віднеслися господарі-тернополяни, яких було найбільше: ансамблі та хори з Бережан, Минастириськ, Чорткова, сіл Підгороднє, Жовтневе, Пастуше, Куряни, молодіжні гурти "Христоланда" і "Соломія" обласного товариства "Лемківщина". На фестиваль прибули бандуристи Едуард Драч і Руслан Козленко з Києва, співак Ігор Вовчак з Тернополя. На жаль лемки з етнічних земель не приїхали.
У програму фестивалю входили конкурси "Лемківська бесіда", "Історія та культура "Лемківщини", "Лемківський віц", "Лемківська Панна". Інтерес у чоловіків викликало різання дров. Учасникам було вручено грамоти та подарунки. Ведучий Василь Шкимба з Калуша веселив гостей доброю лемківською говіркою.
Звичайно, важко уявити таке свято без допомого благодійників. Ними стала Бережанська райадміністрація, Підвисоцький вапняний завод, який допоміг спорудити сцену, Бережанський склозавод, який випустив посуд з емблемою фестивалю, селянська спілка імені Т.Шевченка, обласне відділення Всеукраїнського благодійного фонду соціального захисту.
Погасле багаття "Ватри" в Гутиськах викликало жаль у присутніх. Однак свято продовжується: "До зустрічі в 2000 році!".

Маряна Сологуб, м.Тернопіль
Газета "Дзвони Лемківщини".Лариса Сорока/Ternopil.Document Information

Document URL: http://lemko.org/lemko/nenka/hutysko1999.html


E-mail: lemko vladek@lemko.orgCopyright © LV Productions Ltd.

Walter Maksimovich
3923 Washington Street
Kensington MD 20895-3934
USA

Originally Composed: November 19th, 2001
Date last modified: December 20th, 2001