Strona główna

» Kraków » Archiwum prasowe » Komu teraz dzwoni


tytuł

Komu teraz dzwoni

autor

(HSZ)

gazeta

Gazeta Krakowska

tematyka

społeczeństwo tradycja historia

data

20 listopada 2001r.

Komu teraz dzwoni
(HSZ)
 

data: 20 listopada 2001r., źródło: Gazeta Krakowska

BEREST. Prawosławni z Gorlic szybko i sprawnie zdemontowali dzwon z dzwonnicy

Ksiądz Roman Dybiec zdjął dzwon. Fot. Henryk SZEWCZYK Dzwonnica jest już pusta. Fot. Henryk SZEWCZYK

Komu teraz dzwoni

Wczoraj ks. Roman Dybiec, proboszcz parafii prawosławnej w Gorlicach, przy pomocy kilku parafian zdjął dzwon z dzwonnicy przy kościele MB Nieustającej Pomocy w Bereście (dawna cerkiew unicka) i tarpanem zawiózł go do Gorlic.

Część mieszkańców Berestu szykowała się do czynnej obrony dzwonu, ale przeważyło zdanie biskupa tarnowskiego, ks. Wiktora Skworca, że dzwon ufundowali przed wojną prawosławni i trzeba oddać właścicielowi, co mu się należy.

- Najpierw Łemkowie wezmą dzwon, potem kościół, a na końcu wyciągną rękę po lasy i pola - zaalarmował "Krakowską" młody mieszkaniec Berestu.

Andrzej K. mówił, że wieś zbulwersowała informacja podana na niedzielnej mszy przez proboszcza Berestu, ks. Kazmierza Rzeszutko, że w poniedziałek dzwon zostanie zabrany przez prawosławnych.

- Będziemy bronić dzwonu, specjalnie wziąłem sobie urlop - zapowiadał Andrzej K. - Dzwonił w Bereście od 50 lat, własnymi rękami zawieszaliśmy go na nowej dzwonnicy.

Kiedy wczoraj dziennikarz "Krakowskiej" dotarł do Beresu było już po wszystkim. Załadowany na tarpana dzwon jechał właśnie do Gorlic. Do wyjazdu szykował się, nadzorujący operację demontażu dzwonu, proboszcz parafii prawosławnej w Gorlicach, ks. Roman Dubiec. Proboszcza Berestu, ks. Kazimierza Rzeszutko nie było na miejscu. Wszystko odbyło się szybko i sprawnie.

- Ten dzwon pochodzi z prawosławnej cerkwi w sąsiedniej Piorunce - tłumaczy ks. Dubec. - W 1936 roku wierni zakupili dzwon do nowo wybudowanej cerkwi, co jest potwierdzone stosowną inskrypcją na dzwonie. Po akcji "Wisła", kiedy z Piorunki i innych wsi wysiedlono Łemków, ten dzwon trafił do Berestu, do dawnej cerkwi grekokatolickiej pw. św. Kosmy i Damiana, obecnie kościoła MB Nieustającej Pomocy. I w tym roku byli mieszkańcy Piorunki wyznania prawosławnego zwrócili się do mnie prośbą, czy nie mógłbym się zwrócić do ordynariusza tarnowskiego z pytaniem, czy byłaby możliwość oddania tego dzwonu. Napisałem pismo, biskup Skworc odpisał, że oddanie dzwonu jest rzeczą oczywistą i dzisiaj to finalizujemy. Syn jednego z donatorów dzwonu, pan Kuncik, mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych. On pamięta jak ten dzwon w zimie w styczniu 1936 roku był przywieziony do Piorunki na saniach z Przemyśla z Ludwisarni Felczyńskich.

Wczoraj, demontaż dzwonu odbył się bez żadnych ekscesów. Wbrew zapowiedziom, nikt dzwonu nie "bronił", nawet z pobliskiego sklepu "pożyczono" prawosławnym robotnikom prąd.

- Dzwon ufundowali prawosławni i chyba nic złego w tym nie ma, że wrócił do właścicieli - wyjaśniała nam młodziutka pani sklepikarka.

Tego samego zdania był znany opozycjonista z Berestu, radny Czesław Jung.

- Sprawiedliwości stało się zadość i tyle - stwierdził Jung.

- Od razu dementuję - dodaje ks. Dubiec - że nic więcej nie zabieramy z Berestu. Ten dzwon był własnością kościoła prawosławnego, natomiast dzisiejszy kościół w Bereście, to była i jest cerkiew grekokatolicka, kościół prawosławny nie rości sobie żadnych praw do tej cerkwi. Proszę śmiało napisać - nie mamy zamiaru nikomu zabierać świątyń. Rozumiem obawy ludzi, ale my naprawdę nikomu nie zagrażamy.

Dzwon zawiśnie w Gorlicach w cerkwi św. Trójcy, ponieważ takie było życzenie potomków jego fundatorów. Parafianie z Berestu będą musieli postarać się o nowy dzwon.

- Planujemy uroczystą instalację dzwonu w Gorlicach - mówi ks. Dubiec. - Chcielibyśmy, żeby to miało charakter ekumenicznego nabożeństwa. (HSZ)

Tekst listu

Ks. proboszcz Kazimierz Rzeszutko

W nawiązaniu do listu skierowanego przez księdza dr. Zbigniewa Duszę do ks. Romana Dubiec, proboszcza parafii prawosławnej w Gorlicach, nieniejszym potwierdzam potrzebę zwrotu wspólnocie prawosławnej dzwonu, który dotychczas użytkowany jest przez parafię w Bereście.

Jest to krok, który dyktuje sprawiedliwość, bowiem wspomniany dzwon, jak stwierdziła to specjalna komisja kurialna, jest tym, który został ufundowany przez wspólnotę prawosławną dla cerkwi w Piorunce. W związku z powyżyszym należy uszanować wolę fundatorów i przekazać dzwon kościelny, przez nich wskazanemu, w obustronnym omówieniu szczegółów dotyczących przekazania. Wyrażam nadzieję, że wierni parafii Berest ze zrozumieniem przyjmą powyższą decyzję, dając swoją postawą przykład poszanowania podstawowych wartości, którymi powinni się kierować ludzie żyjący duchem Ewangelii. Niech ta postawa stanie się kolejnym krokiem na drodze do zbliżenia, w perpsektywie do jedności chrześcijan.

Ks. biskup Wiktor Skworc

Regulamin    Wersja do druku

Strona główna

» Kraków » Archiwum prasowe » Komu teraz dzwoni

 
Kontakt
© 2000-2003 Polskapresse Sp. z o.o. All rights reserved.


Icon Return to the Lemko Home PageDocument Information

Document URL: http://lemko.org/gazeta/gk/perunka.html


Original page design and layout by Walter Maksimovich
E-mail: walter@lemko.org


LV Productions Ltd.
c/o Walter Maksimovich
3923 Washington Street,
Kensington MD 20895-3934

USA

Copyright © LV Productions, Ltd.
E-mail: webmaster@lemko.org


LV Productions, Ltd.

Originally Composed: January 27th, 2002
Date last modified: