Podróżniczka w skansenie

Elżbieta Dzikowska w Olchowcu i Zyndranowej

194
Elżbieta Dzikowska i Fedor Gocz podczas zdjęć do programu z cyklu "Groch i kapusta" Fot. Piotr Subik

   W Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, wraz z ekipą rzeszowskiej telewizji, gościła w niedzielę Elżbieta Dzikowska. Powstawały tam zdjęcia do jednego z odcinków nowego cyklu programów znanej podróżniczki pt. "Groch i kapusta", który pojawi się po wakacjach na antenie ogólnopolskiej telewizji.

   Po skansenie oprowadzał i o życiu Łemków opowiadał twórca muzeum i jego opiekun Fedor Gocz. Kręcono m.in. moment powitania Gocza i Dzikowskiej oraz jego opowieść o wysiedleniach i chęci powrotu Łemków na swą ojcowiznę. Opiekun muzeum wystąpił w tradycyjnym łemkowskim stroju, a z podróżniczką rozmawiał przed wejściem do chyży, w której zgromadzona jest spora kolekcja rusińskich pamiątek. Zdjęcia do odcinka o mieszkańcach Beskidu Niskiego kręcono już zimą, podczas święta Jordanu w Komańczy. Wcześniej utrwalono na taśmie łemkowską wigilię; filmowcy odwiedzili również dom rodziny Boiwków w Komańczy. Nowy cykl prezentował będzie nie tylko Bieszczady i Beskid Niski, ale również inne regiony naszego kraju.

   - Staramy się pokazać ludzi, dawne obrzędy, przyrodę, czyli prawdziwy groch z kapustą. Na początek nieprzypadkowo wybrałam Beskid Niski i Bieszczady. To region najbliższy mi chyba po Podlasiu, gdzie się urodziłam - powiedziała "Dziennikowi" Elżbieta Dzikowska. Jak dodała, mimo odwiedzin w wielu miejscach świata, Bieszczady uważa za jeden z najpiękniejszych jego zakątków.

   Z Zyndranowej ekipa udała się do Olchowca, gdzie fragmenty filmu powstawały również podczas odbywającego się tam kermeszu greckokatolickiego. Z Łemkowszczyzny filmowcy pojechali do Biebrzańskiego Parku Narodowego.

   Jak powiedziała Elżbieta Dzikowska, kilka pierwszych odcinków cyklu poświęconych będzie naszemu regionowi. W "Miastach opuszczonych, miejscach zapomnianych" prezentowane będą opuszczone, łemkowskie wioski. Jako że podróżniczka otrzymała niedawno godność honorowej obywatelki Ustrzyk Górnych, bieszczadzkiej miejscowości poświęcony zostanie odcinek pt. "Moja magiczna wieś". Kolejna z części zatytułowana ma być "Sanok - miasto pogranicza", zaś Komańczę podziwiać będzie można w odcinku pt. "Jordan nad Osławicą".

(SUB)

Document Information

Document URL: http://lemko.org/gazeta/dp/sub01.html

       Return to Lemko Home Page

Date Posted: May 26th, 2003
Last Revision:


LV Productions
c/o Walter Maksimovich
3923 Washington Street,
Kensington MD 20895-3934

USA
© LV Productions, Ltd. All Rights Reserved.