KRAKÓW      Archiwum prasowe

Czwartek, 3 kwietnia 2003r.

Imieniny Ryszarda, Sylwestra. Wyślij im kartkę!

Twoje konto Plan miasta   Pogoda   Napisz do nas

Strona główna

» Kraków » Archiwum prasowe » Kongres w Preszovie

Wyniki wyszukiwania

Lista znalezionych artykułów:

tytuł

Kongres w Preszovie

autor

(rob)

gazeta

Gazeta Krakowska

tematyka

region folklor

data

15 marca 2003r.

Kongres w Preszovie
(rob)
 

data: 15 marca 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

Międzynarodowy zjazd Łemków

Kongres w Preszovie

Do niedzieli potrwa w Krakowie kongres młodzieży łemkowskiej z Polski, Słowacji i Ukrainy. Organizatorem zjazdu jest Łemkowska Młodzieżowa Organizacja Jar, której prezesuje Damian Trochanowski.

- Przygotowywać będziemy I Światowe Forum Rusińskiej Młodzieży na Słowacji, które odbędzie się w czerwcu w Preszovie - mówi Damian Trochanowski, prezes ŁMO Jar. - Odbędzie się ono równolegle ze Światowym Kongresem Rusinów.

Na spotkanie nie dojechali młodzi Łemkowie z Serbii, których zatrzymała w kraju skomplikowana sytuacja polityczna. Przyjazd Łemków z Rosji zablokowały wysokie opłaty wizowe.

- Także o tym będziemy dyskutować w temacie integracji europejskiej i problemów młodzieży łemkowskiej - dodaje Trochanowski. - Właśnie takie sytuacje są dla nas poważnym problemem. Polska, Słowacja są już jedną nogą w Unii Europejskiej, ale nie Rosja, Ukraina czy Jugosławia.

Łemkowie mają nadzieję, że do Preszova przyjadą delegaci z całego świata. Nie tylko z USA, Czech, Polski ale też z Węgier, Rumunii, Rosji, Serbii. Tak, aby było można swobodnie dyskutować o swoich problemach. (rob)

We władzach ogólnopolskiej Młodzieżowej Organizacji Łemkowskiej Jar zasiada dwoje studentów filologii łemkowskiej Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Oboje pochodzą z naszego regionu. Przewodniczącym Jaru jest Damian Trochanowski z Krynicy-Zdroju, muzyk folkowego zespołu Serencza. Członkiem zarządu została Ołena Duć, śpiewająca w Zespole Pieśni i Tańca Łemkowyna.

- Jest to organizacja o celach podobnych jak Stowarzyszenie Łemków, zajmująca się propagowaniem i podtrzymywaniem tożsamości łemkowskiej - mówi dr Helena Duć-Fajfer z AP w Krakowie. - Młodzi ludzie współpracują ze stowarzyszeniem. Jar ma swoją siedzibę w Ruskiej Bursie w Gorlicach.

 
Kontakt
© 2000-2003 Polskapresse Sp. z o.o. All rights reserved.