Carolling

КОЛЯДУВАННЯ

Чи ходили ви колись у своїм дитинствi вiд хижi до хижi, вiд вiкна до вiкна в трiо чи квартеті співали «"Бог предвiчний народився..."»?

Ясне кольорове світло вашої звiзди, що крутиться, веселкою проникае через замерзлі шибки, за котрими малi діточки прохухкали круглі отвори, щоб вам краще приглянутися. Рогатий місяченько i ясна зiрка низенько світили над високою Чершлею, а вам здавалось, що там на бiлiй Поляні, оточеній чорним лісом, в Ваньовiй колибi народився маленький Ісусик-Бог, котрий все знає i бачить.

Напевно пам'ятаєте як пiд вашими ногами скрипів іскристий сніг, мороз щипав за вуха, а вам було тепло в нових кєрпчиках i гуньці. Може носили ви вiд хижi до хижi тяжку вязанку лiщинових прутів (щедраків) i тодi як котрийсь із газдiв давав вам «коляду» (коритце вівса або грошi) ви таким щедраком злегка вдаряли його i голосно віншували: «"На щестя, на здрав'я, на тот Новий Рiк". Лiщиновий прутик лишали ви газдi, який перед Йорданом робив з нього хрестики i прибивав над кожними дверима своєї газдiвки. Решту «щедраків» (iх було стiльки, скільки пройшло груп колядників) забирав майбутній пастух, що обов'язково мусiв їх мати в перші дні пасіння аж до Русаль (Зелених свят).

Напевно не забули ви, як то ваш учитель чи священик, дав вашій групі цілий блискучий злотий за гарний спів, котрого вони самi вас навчали. А може через них ви були вибрані до бiльшої групи колядників, яка вже не ввечерi, а по Службі Божiй в другий або третій день свят колядувала в селi i зiбранi грошi призначалися для бiдних сиріт десь в далекому мiстi.

На Лемкiвщинi колядування тривало вiд Рiздвяного Свят-Вечера по Йорданський Свят-Вечiр.

У самому кінці колядування «ходили по співаню» парубки, яких вже не можна було збути коритцем вівса, а треба було всипати до їх мішка цілу мiрку (7-8 л). Зате їх спів був вже найкращий і чути його було далеко-далеко. Газда тоді мусів мати добре око на свій повний мiшок, бо через маленьку неувагу парубки його«крали»і не могло бути на те жодної скарги. За проданий овес у м'ясницю парубки наймали музикантів і робили загальносільську забаву.

Previous Page. .Next PageIndex

Copyright ®1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Saturday June 5th, 1999
Most recent revision Saturday June 5th, 1999