A tinker from Bila Voda

ДРОТАР 3 БІЛОЇ ВОДИ

Народна приказка говорить: доти збанок воду носить, поки вухо не вiрветься. Але помисловi i ощадливi лемки заперечили тому прислiв'ю i практично доказали, що збанок з вiдiрваним вухом ше довго може служити людям i не треба купувати нового. Але треба вмiти хоча б його черепки міцно сплести перепаленим дротом. Це стосується i глиняного посуду, i полив'яних горщиків. Отож, коли посудина розбивалася, газдиня її не викидала, а старанно збирала усi до найменшого черепочки i чекала, коли на сiльськiй дорозi пролунає голос веселого дротаря: «Горці дротувати!» Так, як Лосяне вславилося коломазьом, Білянчане-дьогтем, Новичане i Ліщиняне - виробами з дерева (ложками, веретенами, скриньками, дитячими забавками), Бортняне-млинцями, дурбаками, хрестами, так жителi Шляхтівської Русi (Шляхтова, Явiрки, Бiла Вода, Чорна Вода) уславилися на цiлi Карпати своїм дротарським ремеслом. Кожен дротар був веселої вдачi i поза своею работою веселив домочадців різними приповiдками, байками, співом чи навiть ворожінням газдині з побитого горщика.

До такої хижi, де ночував дротар, ввечерi сходилися сусіди, хлопці, дівчата щоб шось цікавого почути. Дротар, ходячи вiд села до села знав усе, чого не могли знати звичайні люди. Їх мова була на диво чиста, не засмичена полонізмами. На вiдмiну вiд iнших вони ніколи не вживали сороміцьких слiв, не кляли за звичкою. До сьогодні пам'ятаю дуже гарну лемківську пісню, котрої навчив мене дротар, ночуючи в нашій хижі:


Чиї тоти пави, што пасутся сами в тiй зелений дубині?

Ой мої, мої, штом ix виховала, ой як ти бив на войнi.

Єс їх виховала, чом жес не продала, тоти свої павички?

Я їх не продала бом на тя чекала, коли прийдеш з войнички!


То було перед самою Другою світовою вiйною, а мав я тодi сiмнадцять рокiв. І тепер бачу того дротаря, пишучи той короткий коментар до деревориту мого дорогого брата Василя пiд назвою «Дротар з Бiлої Води». Так само тодi сидiв за столом в нашій хижi, сплітав дротом побитий горщик i спiвав «Чиї тоти пави, што пасутся сами в тiй зелений дубині?

Previous Page. .Next PageIndex

Copyright ®1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Saturday June 5th, 1999
Most recent revision Saturday June 5th, 1999