With Bohdan against Lakhy

3 БОГДАНОМ НА ЛЯХІВ

Поодинокi польськi шовіністи дуже вороже ставляться до українського народу за давні "грiхи" наших предкiв. Докоряють нам за гайдамаччину, бульбівщину, хмельниччину. А преціж Залізняк, Гонта, Кривоніс, Бульба i Хмельницький не прийшли зненацька i підступно на корінні польські землi «"рiзати ляхів"», а робили це на своiй рiднiй землi, доведені до вiдчаю польськими панами. Напевно не було би й Умані, якби польські пани та евреї не відібрали українцям ключiв вiд храмiв. Такого принижения i ганьби в жодній іншій країні не зазнав християнський люд, щоби пан Зельман вирiшував, чи дозволити українському крiпаковi в неділю помолитися, чи на широких ланах рiдноi землi i у святой день підставляти спину пiд батіг панського економа. Не було би хмельниччини, якби польські пани поводилися з українцями як з людьми i не трактували їх як «"хамiв"» i «"смердючого бидла"».

У такому свiтi жив i Богдан Хмельницький, пізніший гетьман вiйська запорiзького. Бачучи страшну кривду свого народу, постановив визволити рiдний край вiд поневолювачiв. Жаден полководець не буде розчулюватися над смертельним ворогом. Це ж стосуеться й Богдана, хоч далеко не за всi кривди свого народу він мiг помститися. Хмельницький - національний герой нашого народу, він є символом волi, до якої прагне всякий поневолений люд. І кожна окупація, якою б не була скорше чи пізніше мусить закінчитися на користь поневолених.

З Богданом на ляхи пішли i лемківські збiйники пiд проводом Василя Чепця з Грибова, Баюса, Андрiя Савки. Андрiй Савка разом з польським повстанцем Косткою Наперським підняли великi маси селян обох схилiв Захiдних Карпат на повстання проти польської шляхти. І лише поразка вiйська Хмельницького під Берестечком допомогла шляхтi розправитися з повсталим селянством.

Previous Page.         . Next PageIndex

Copyright ®1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Thursday, March 27, 1997
Most recent revision Saturday June 5th, 1999